פייסבוק טיימליין – תיעוד מסע חיינו ברשת החברתית

אני משער שאם תנסו לספור את כמות הפעמים שפייסבוק עשו שינויים בממשק ועיצוב הרשת החברתית, כנראה שתצטרכו יותר מעשר אצבעות לשם כך. במיוחד אם אתם מהותיקים בפייסבוק. בהודעה רשמית של מארק צוקרברג בכנס ה-F8 בסן פרנסיסקו, אירוע הנחשב לועידת המפתחים החשובה ביותר בתולדות פייסבוק, הודיע צוקרברג על מספר פיצ’רים עתידיים ברשת החברתית, כמו כן הודיע […]

אני משער שאם תנסו לספור את כמות הפעמים שפייסבוק עשו שינויים בממשק ועיצוב הרשת החברתית, כנראה שתצטרכו יותר מעשר אצבעות לשם כך. במיוחד אם אתם מהותיקים בפייסבוק.

בהודעה רשמית של מארק צוקרברג בכנס ה-F8 בסן פרנסיסקו, אירוע הנחשב לועידת המפתחים החשובה ביותר בתולדות פייסבוק, הודיע צוקרברג על מספר פיצ’רים עתידיים ברשת החברתית, כמו כן הודיע צוקרברג גם על השקת פייסבוק טיימליין (Facebook Timeline).

את הפייסבוק טיימליין התחילו לפתח כבר מזמן, בחודשים האחרונים המערכת טיימליין הייתה בהרצה בכמה מדינות. בימים הקרובים לכל אחד מאיתנו כבר יהיה פייסבוק טיימליין. כמו כן, הטיימליין פעיל גם באפליקציות פייסבוק לסמארטפונים. ללא ספק מדובר בסטנדרט חדש שנצטרך להתרגל אליו.

השינוי הוויזואלי בעמוד הפרופיל שלנו ניכר ודי משמעותי, מיד נבחין בתמונה גדולה (Cover Photo), תמונה זו מתווספת לפרופיל כתמונת נושא, גם פה היצירתיות כבר חוגגת וישנם לא מעט פרופילים יצירתיים שהדגימו כמה רעיונות יפים לעיצוב הפרופיל האישי.

 

ספר את סיפור חייך

הפייסבוק טיימליין בפרופיל החדש שלנו נועד לאנדקס ולפרוס בצורה כרונולוגית את קורות חיינו. הניווט העיקרי מתבסס על בחירת שנים וחודשים מבין ציר הזמן, כאשר במצב זה אנו נצפה בעיקרי הסטאטוסים, התיוגים, התמונות, הלייקים, האירועים והפעילויות שלנו מאותה תקופה שבחרנו. נוכל גם לבחור שיציגו עבורנו את כל העדכונים ולא רק את עיקרי הפעילות. במילים אחרות, ניתן בהחלט להבין שהרעיון המרכזי של הפייסבוק משתנה במעט. בסיס הפעילות שלנו אינו נותר רק על סטאטוסים ספונטניים, אלבום תמונות עשיר מלא בתיוגים ותגובות, כמו כן האינטראקציה עם החברים כפי שהייתה עד כה. פעלנו בידיעה שסטאטוסים ישנים נדחקים ונעלמים מהעין, כעת הם חוזרים והם יישארו נגישים יותר מתמיד.

פייסבוק יצר מבנה חדש לפרופיל האישי שלנו, מבנה משודרג שנותן נקודת מבט גם לאורך העבר שלנו בלחיצת כפתור. מארק צוקרברג אמר בכנס ה-F8 כאשר הציג את השינויים שעד כה בכדי לגשת לפרסומים מהעבר היינו צריכים לגלול לתחתית הפרופיל, ללחוץ על “פרסומים ישנים יותר” להמתין שהתוכן יטען, כך שוב ושוב לוחצים וזו בהחלט משימה מיגעת. כיום הטיימליין מארגן את כל הפעילות שלנו בצורה פשוטה ונוחה.

אפשרות הטיימליין מאפשרת לנו גם להוסיף בעצמנו כל מני אירועים באופן ידני כנקודות ציון על ציר הזמן בין הסטטוסים (Life Event), לאחר שתלחצו על אפשרות זו בעמוד הפרופיל שלכם יפתחו בפניכם מספר אפשרויות, כך תוכלו להוסיף אירועים ודברים חשובים שקרו לכם בחיים. זה מאפשר לכם כמובן גם להוסיף אירועים מתאריכים שקדמו להקמת הפייסבוק או הפרופיל שלכם. כך לפחות שואפים בפייסבוק שנבנה את קורות חיינו על בסיס הפלטפורמה, ועל הדרך גם נקדיש קצת יותר זמן לפייסבוק מאשר בעבר.

מה הפייסבוק בעצם מנסה לעשות בהשקת הטיימליין?
הרעיון המרכזי הוא מאוד ברור, פייסבוק רוצים שהחשבון שלנו והפרופיל שלנו יהיה הרבה יותר מקיר של סטאטוסים ופעילות, אלא כממש ספר אישי המספר את “סיפור חיינו” בכך שהוא פורש את כל הפעילויות שלנו.

רוצים לשדרג כבר עכשיו לטיימליין?

הכנסו לעמוד טיימליין בפייסבוק ובמסך שיפתח לכם תלחצו על הכפתור הירוק “Get Timeline”.
שימו לב כי לעת עתה כפתור ה- Get Timeline אינו פעיל כאשר ממשק הפייסבוק שלנו בעברית. סביר להניח שזה יפתח ממש בקרוב גם לאלו ששפת הממשק שלהם בעברית, בינתיים לאלו שיש ממשק פייסבוק בעברית, ניתן להחליף את השפה לאנגלית, לשדרג את הפרופיל ואז לחזור חזרה לשפה העברית.

לאחר מכן תועברו לדף הפרופיל שלכם במבנה החדש, שימו לי כי כרגע רק אתם צופים בדף במבנה הזה. פייסבוק מאפשרים לנו לערוך, לעדכן, למחוק ולעשות מה שבא לנו עד אשר כולם יהיו חשופים לזה. באופן אוטומטי לאחר 7 ימים הפרופיל ייחשף לכולם במבנה החדש, אלא אם כן נבחר ללחוץ על הפתור Publish Now בראש הדף ואז הפרופיל יתפרסם באופן מיידי. כמובן שתוכלו גם לצאת ל”סיור” ולהכיר את האפשרויות השונות לפני שאתה משדרגים לעצמכם את הפרופיל. שימו לב כי לא ניתן לחזור לפרופיל הקודם לאחר השדרוג, בכל מקרה עד סוף דצמבר 2011 כולנו יהיה פרופיל עם טיימליין.

תוכלו לבחור לעצמכם תמונת Cover, עקרונית גודל התמונה צריך להיות בגודל 851×315 פיקסלים, למקרה שתרצו לעצב משהו לעצמכם. אך כל תמונה שתבחרו מתוך האלבומים שלכם תוכלו להתאים ולחתוך בקלות ולבחור כתמונת Cover.

בא לכם תמונה מעוצבת לפרופיל שלכם?
תוכלו להיעזר בתבנית PSD מוכנה לעיצוב הפרופיל האישי שלכם – לחצו להורדה
או לבחור מתוך מגוון עצום של עיצובים מוכנים:

1. http://www.freshfacebookcovers.com
2. http://www.myfbcovers.com
3. http://coverize.me
4. http://facebookcovers.org
5. http://www.firstcovers.com

מה עם הפרטיות שלנו?

עניין שמעורר אצלי ואצל רבים דאגות רבות מאוד זה נושא הפרטיות וחשיפת המידע. בפייסבוק שוב מנסים לקחת אותנו צעד אחד קדימה, אבל מצד שני הופכים את המידע שלנו לנגיש יותר בצורה משמעותית. די ברור שאם היינו רוצים לחטט בהיסטוריה של מישהו מחברינו, או אפילו בהיסטוריה של עצמנו, היינו צריכים לשם כך לעבוד לא מעט על מנת לגלול עד אינסוף, משימה מורכבת הדורשת סבלנות וזמן רב.

האם אתם זוכרים את כל הסטאטוסים שלכם מאז הסטאטוס הראשון? האם יתכן שכתבתם משהו שהיום בדיעבד זה לא היה רעיון טוב כל כך? אם יש לכם ספק לגבי זה, כדאי שתבדקו טוב..
בצורה מאוד ברורה נוצרת השתלטות רחבה יותר לא רק על הפעילות שלנו כיום, אלא גם אל העבר ולעומקי ההיסטוריה שלנו. כל אחד יכול בקלות לגשת ולראות מה היה בפעילותנו בעבר.

להזכירם, לאחרונה נעשה תיקון בחוק לשון הרע, עניין זה הופך להיות רלוונטי במיוחד גם בעולם האינטרנט. מספיק שפרסמתם סטאטוס או טוקבק ברחבי הרשת שבו בטעות השמצתם או פגעתם במישהו, זה יכול להגיע לתביעה משפטית, נדרשת זהירות יתרה כאשר אנחנו מפרסמים בפומבי סטאטוסים בפייסבוק או טוקבקים וכיו”ב. עם זאת, אפשרות הטיימליין מאפשרת חיפוש מהיר לאורך ההיסטוריה בפרופיל האישי שלכם. שעד כה, סטאטוסים ופעילויות ישנות בפייסבוק היו כמעט ולא נגישים עבורנו. כיום, ניתן בלחיצת כפתור לגשת ולאתר כל סטאטוס שכתבתם אי פעם.

בכל הקשור לפרטיות אני תמיד ממליץ להקפיד ולהיות ערניים, תמיד לדעתך מה בדיוק אנו משתפים ולמי. מומלץ מעת לעת להציץ בהגדרות פרטיות של פייסבוק ולוודא שהכול שם מוגדר בדיוק כפי שהייתם רוצים. הגדרות הפרטיות בפייסבוק גם משתנות ומתעדכנות לעיתים קרובות, קיימים לעיתים באגים ותקלות, גם פרטיותו של מארק צוקרברג נפגעה כתוצאה מבאג בפייסבוק, אז תמיד טוב להיות זהיר.

מומחי אבטחת מידע חוששים מכל הארגון שהפייסבוק עושה לכל הפרופילים ברשת החברתית, נושא גניבת זהויות, התחזויות, סטוקרים ולא חסרים פושעים, האקרים ועוד נסיבות בהם איסוף המידע הופך למשימה פשוטה יחסית באמצעות הפייסבוק ואפשרות הטיימליין מסייעת בכך. רובם הגדול של משתמשי הפייסבוק לא באמת יודעים עד כמה שהמידע עליהם חשוף בפרופיל שלהם. תמיד תוכלו להציץ באפשרות View As ולראות באופן ניטראלי כיצד הפרופיל שלכם נראה בעיני אחרים.

ישנם גולשים שזה ממש לא יעניין אותם, הרי מלכתחילה הפרופיל שלהם מתנהל בצורה מאוד שקולה והפעילות שלהם מראש מחושבת ומתונה, ולמשתמשים אלו אין כל חשש משינויים כאלו או מבעיות פרטיות פוטנציאליות. ישנם גם כאלו שעשויים לגלות בהיסטורית הסטאטוסים שלהם מידע ופרטים שממש לא בא להם שידעו עליהם. ככה שזה בסופו של דבר גם הזדמנות טובה לעשות “ניקיון” רציני בכל הפרופיל האישי שלנו בפייסבוק. נראה שפייסבוק עדיין לא מאפשרים שליטה מלאה על הטיימליין בגדרות פרטיות, אני מקווה שבקרוב תתאפשר שליטה מלאה על כל הארכיון שלנו שמוצג בפרופיל.

סיכום ומסקנות

אין ספק שמפתחי הפייסבוק ערכו פה שינוי מאוד משמעותי שמשנה את החוקים לגבי ההתנהלות שלנו ברשת החברתית. נוכל לעשות מסע את העבר בפרופיל שלנו ובפרופילים של חברינו, נוכל לפגוש בנוסטלגיות ולהעלות זיכרונות על דברים שהספקנו כבר לשכוח, עוד כמה שנים זה בכלל יהיה מעניין לקבל מעין יומן אינטראקטיבי של מסע חיינו. מנגד ישנם בעיות פרטיות שחשוב לקחת בחשבון, כמובן גם עלית מדרגה בחשיפת הפעילויות שלנו ברשת החברתית.

מה דעתכם על הטיימליין של פייסבוק? האם אנו מתחילים לאבד את הפרטיות?
תספרו לנו מה אתם חושבים!

6 Comments

נדב אלמקייס on 11 בדצמבר 2022

תודה רבה 🙂

עמי on 11 בדצמבר 2022

כתבה יפה כל הכבוד

מוטי חן on 12 בינואר 2025

תודה על הכתבה המעולה.
לדעתי הטיים-ליין זה אחד הדברים היותר טובים שפייסבוק עשתה.. ימים יגידו, אבל ההתלהבות של הגולשים היא אדירה (חוץ מהישראלים כמובן שמתנגדים לכל חידוש)… היכולת לדעת מתי עשית משהו, מתי טיילת במקום או עם מי היית בכל נקודת זמן של חייך היא יכולת ממש מדהימה בעיניי!

הלה אשחר on 11 בדצמבר 2029

תודה לכם דוראנים יקרים וגאונים

בזכותכם אני נכנסת בגאווה לסטטוס “מתקדמת טכנולוגית”

צוות דוראן on 11 בדצמבר 2029

בשמחה רבה הילה, אני שמח שהמאמר תרם לך והצלחת לעשות לעצמך טיימליין משל עצמך, תתחדשי !

זוהר on 11 בדצמבר 2030

אחלה כתבה, השכלתי המון בנוגע לפייסבוק טיימליין.
גם אני הייתי בשוק באיזה קלות ניתן להגיע להיסטוריה של פרופילים של חברים.
נראה שאני כמו רבים גם אצטרך לעשות הרבה מחיקות וניקיונות בפרופיל.

השאר תגובה

צור קשר

צור קשר

לקוחות מספרים על הצלחות

Duran SEO
Address: 28 Remez Street Tel Aviv, Israel
Telephone Number: +972-3-5227221,
Average Rating: 5.00
Votes: 3
Reviews: 3
5.00 (3 ביקורות)
Service
אני מעוניין להמליץ בחום על דוראן דיגיטל! אנחנו עובדים עם דוראן למעלה מ-5 שנים, במגוון תחומים: מסדי נתונים ואפליקציות, קידום אורגני וממומן, ייעוץ UI ועוד... הצוות אדיב, מקשיב, מקצועי ומעל הכל - אמין. דוראן והצוות תרמו רבות להצלחה שלנו, ועל כך תודה גדולה:-) 5
5 / 5

אני מעוניין להמליץ בחום על דוראן דיגיטל! אנחנו עובדים עם דוראן למעלה מ-5 שנים, במגוון תחומים: מסדי נתונים ואפליקציות, קידום אורגני וממומן, ייעוץ UI ועוד... הצוות אדיב, מקשיב, מקצועי ומעל הכל - אמין. דוראן והצוות תרמו רבות להצלחה שלנו, ועל כך תודה גדולה:-)
— ניב רווח פסיכומטרי בע"מ
Service
"דוראן היתה ללא ספק אחד מהגורמים בהפיכת האפליקציה של 99FM לאפליקציית המוזיקה הפופולארית ביותר בארץ. העבודה המקצועית והניסיון העצום של הצוות סייע לנו לשבור את כל תקרות הזכוכית ולהגיע ליעדים הגבוהים ביותר ששאפנו אליהם. כיף לעבוד וקל להגיע לתוצאות עם אנשים שכל כך איכפת להם ! 5
5 / 5

"דוראן היתה ללא ספק אחד מהגורמים בהפיכת האפליקציה של 99FM לאפליקציית המוזיקה הפופולארית ביותר בארץ. העבודה המקצועית והניסיון העצום של הצוות סייע לנו לשבור את כל תקרות הזכוכית ולהגיע ליעדים הגבוהים ביותר ששאפנו אליהם. כיף לעבוד וקל להגיע לתוצאות עם אנשים שכל כך איכפת להם !
— חגית קמין, מנכ"ל ECO99FM
Service
דוראן מלווה את ההצלחה של קבוצת הולמס פלייס ב-9 שנים האחרונות בכל פעילויות הקידום והשיווק בדיגיטל בישראל.מה שהתחיל כניסוי מזדמן הפך ברבות השנים לניהול מוצלח של פעילות מורכבת בצורה מקצועיות וסבלנית. בדוראן חבורה של אנשים מיוחדים שכיף לעבוד איתם!האמת, במחשבה שניה, אני מעדיף לא להמליץ עליהם, כדי לשמור את כל הטוב הזה להולמס פלייס :) 5
5 / 5

דוראן מלווה את ההצלחה של קבוצת הולמס פלייס ב-9 שנים האחרונות בכל פעילויות הקידום והשיווק בדיגיטל בישראל.מה שהתחיל כניסוי מזדמן הפך ברבות השנים לניהול מוצלח של פעילות מורכבת בצורה מקצועיות וסבלנית. בדוראן חבורה של אנשים מיוחדים שכיף לעבוד איתם!האמת, במחשבה שניה, אני מעדיף לא להמליץ עליהם, כדי לשמור את כל הטוב הזה להולמס פלייס :)
— דרור אורפז, סמנכ"ל הולמס פלייס ישראל