איך לעבור מערכת ניהול תוכן ולהישאר בחיים?

יותר ויותר אנשים עומדים מול הדילמה הזו מדי יום. האם לעבור מערכת ניהול תוכן? האם המיקומים שלי ייפגעו? יש הצדקה לשאילת השאלות הללו מכיוון שכאשר לא מבצעים נכון את המעבר התוצאות יכולות להיות הרסניות. ישנן סיבות רבות לרצון לעבור מערכת ניהול תוכן, החל בעזיבה של פלטפורמת מדף ועד לרצון להשתדרג טכנולוגית ולאפשר יותר גמישות בפלטפורמה […]

יותר ויותר אנשים עומדים מול הדילמה הזו מדי יום. האם לעבור מערכת ניהול תוכן? האם המיקומים שלי ייפגעו? יש הצדקה לשאילת השאלות הללו מכיוון שכאשר לא מבצעים נכון את המעבר התוצאות יכולות להיות הרסניות. ישנן סיבות רבות לרצון לעבור מערכת ניהול תוכן, החל בעזיבה של פלטפורמת מדף ועד לרצון להשתדרג טכנולוגית ולאפשר יותר גמישות בפלטפורמה של האתר שלכם.

כך או כך מאמר זה מציע את הפתרון המקיף כיצד לעשות את זה באופן הנכון ביותר בצורה כזו שתקטין את הסיכויים כמעט ב- 100% לתנודות קיצוניות כלפי מטה בתוצאות החיפוש (לעיתים יכולות אף להסתמן עליות במיקומים במידה והאתר השתפר בצורה משמעותית מהגרסה הקודמת).

אזהרה: מאמר זה נועד למתקדמים בלבד. לצערי לא מצאתי דרך לאפשר למתחילים לבצע את הפעילות הזו בעצמם. ייתכן שתשכילו מהתהליך ותוכלו לתת לאיש מקצוע לקרוא אותו וללמוד ממנו כיצד לבצע בצורה המדויקת ביותר את המעבר אך לא מומלץ לנסות בתור חובבנים או מתחילים לעבור פלטפורמה לבד, זהו עסק למקצוענים מכיוון שהוא כן דורש הבנה טכנית מעמיקה יותר.

סוגי הסיטואציות שאכסה במאמר זה

ישנם מס’ סוגי תרחישים שאליהם נרצה להתייחס במאמר זה, האחד הוא הצורה הקלאסית ביותר שבו אתם מחליפים גם מערכת ניהול תוכן וגם עוברים לאחסון חדש. הסיטואציה השנייה יכולה להיות שאתם נשארים באותו אחסון אך מחליפים את מערכת ניהול התוכן שלכם. ואופציה שלישית היא שאתם עוברים גם דומיין, גם אחסון, וגם מערכת ניהול תוכן. וישנן אופציות אחרות שמופיעות בטבלה שמקבלות אף הן פתרון.

המאמר מכסה את כל הווריאציות אם כי עדיין מומלץ להסתייע באיש מקצוע כדי ליישם את המעברים מכיוון שאנחנו משחקים כאן בחומרים רגישים. לפני שנתחיל בואו נבין מדוע קיימת בעיה אפילו כאשר אנחנו נשארים באותו דומיין ורק מחליפים מערכת ניהול תוכן.

כאשר גוגל סורק את האתר שלכם ברשת הוא למעשה עובר על כל כתובות הURL באתר שלכם ושומר אותם באינדקס שלו. זה נכון לומר שגוגל מבין שדפים אלו קשורים לאותו אתר אך יהיה שגוי לומר שאם תשנו את כתובות הURL הוא יבין לבד שעברתם מערכת ניהול תוכן. למעשה כאשר אתם מחליפים מערכת ניהול תוכן מה שקורה בפועל הוא שמתי שהעכביש של גוגל מגיע לביקור הוא מזהה שכל הדפים שהוא הכיר נעלמו (דפים מהאתר הישן שלכם) ולכן יסיר אותם מהאינדקס. בנוסף הוא יגלה דפים חדשים שאינו מכיר והוא יוסיף אותם לאינדקס רק שלדפים אלו לא יהיה כל וותק והם יופיעו אי שם בדירוגים נמוכים בתוצאות החיפוש, כמו כן כל הקישורים שבניתם לדפים שאינם דף הבית של האתר יאבדו והמיקומים ייפגעו משמעותית.

זוהי הסיבה המרכזית לקטסטרופות שקורות כאשר מבצעים מעבר בצורה לא מבוקרת או חובבנית.

מיתוסים שכדאי לזכור ולהימנע מהם

1. גוגל מבין ששינית מערכת ניהול תוכן אין מה לדאוג

העכביש של גוגל אכן יסרוק את הדפים של האתר החדש אך אין לו שום דרך להבין שהדפים החדשים מוחלפים על ידי ישנים. כל הקישורים שהצביעו לדפים הישנים וכל המיקומים של הדפים הישנים ייעלמו מתוצאות החיפוש.

2. כל מה שצריך לעשות זה לעשות הפניה 301 לדף הבית וגוגל כבר יבין שעברת

זוהי בדיוק אותה שגיאה רק בניסוח אחר. אין לגוגל כל אפשרות להבין את מה שהתרחש ללא הכוונה מדויקת מצדכם.

3. תעלה מפת אתר XML של האתר החדש לכלי מנהל האתרים של גוגל והא כבר יאנדקס אותך

זה נכון אבל זה לא פותר לנו את הבעיה. ברצוננו להבהיר למנוע החיפוש בצורה הבהירה ביותר שכל התכנים שלנו נשארו פשוט שינינו את כתובת ה URL שלהם.

בצעו שימוש בהפניות 301 בכדי לעבור בצורה תקינה

למעשה הפניות 301 הן הדבר היחידי שאפשר לעשות בכדי לסמן לגוגל שעברנו דומיין, מערכת ניהול תוכן או גם וגם. ראשית נבין את העיקרון הפשוט שמאחורי הפניה קבועה 301 ולאחר מכן נגיע לפתרון עצמו ולביצוע בפועל של המעבר.

העיקרון הפשוט שעומד מאחורי הפניות 301 בא להגיד למנוע החיפוש “עברנו דירה”, ממש כשם שאם לא תודיעו לבזק שעברתם דירה לא יהיה לכם קו טלפון ובזק לא ידעו לאן להפנות את השיחות כך גם מנוע החיפוש מתייחס לכתובות URL. כאשר דפי האתר שלכם צברו וותק במנועי החיפוש ואתם מעוניינים לשנות מערכת ניהול תוכן , או לעבור דומיין או שניהם עליכם להודיע לגוגל בצורה פרטנית שעברתם דירה.

הדרך לעשות זאת נקראת הפניות 301 ומרבית המתכנתים או מנהלי השרתים (webmasters) מסוגלים לבצע הפניות אלו. בדרך כלל עושים את ההפניות בעזרת קובץ שנמצא בשרת שנקרא iis או htaccess. זה לא שאתם אמורים לבצע את זה בעצמכם אלא להיעזר במנהל השרת שלכם אך תמיד טוב לדעת איך זה נקרא.

הנה מס’ דברים חשובים לסיכום של נושא ההפניות :

1. גוגל יכול לשמור על המיקומים רק בעזרת שימוש בהפניות 301.
2. אין לגוגל דרך לדעת שעברתם מערכת או דומיין ללא שימוש בהפניות 301 וייגרם נזק למיקומים.
3. כל סוג של הפניה אחרת יגרום נזק (נראה בהמשך איך לבדוק את סוג ההפניה).
4. אין צורך באתר הישן או בחברת בניית האתרים/אחסון הישנה שלכם על מנת לעבור בשלום.

הכנות לקראת ביצוע המעבר

אז עכשיו לאחר שהבנו את העיקרון עלינו להבין שבשורה התחתונה אין שוני רב בין הווריאציות השונות. כלומר בין אם החלטנו להישאר על אותו שרת ולהחליף מערכת ניהול תוכן, להחליף גם שרת וגם מערכת ניהול תוכן או להחליף גם דומיין, גם מערכת ניהול תוכן וגם לעבור שרת. בכל המקרים הפניה 301 תקרה באותו אופן. ישנם הבדלים קטנים שאפרט בהמשך בין הווריאציות ואתן כיסוי מלא למעבר.

שלב א – מיפוי רשימת הכתובות באתר הנוכחי או “האתר הישן”

בתחילת הדרך עלינו לעשות רשימה מלאה של כל הדפים הקיימים באתר שלנו. מכיוון שברוב המקרים אין לנו עניין בלהסיר דפים מהאתר מכיוון שכמות הדפים המאונדקסים בגוגל גם הם חלק מהציון המשפיע על דירוג האתר – נרצה לשמר כל דף, מלבד מקרים מסוימים בהם מדובר נניח בחנות למסחר אלקטרוני ובה דפי מוצר שלא נמצאים כבר במלאי או שאינם קיימים בכלל בחנות. או דפים שאנחנו ממש לא מעוניינים בהם יותר (אך גם אז אם יש לדפים אלו קישורים סביר להניח שנרצה להפנות אותם לכתובות קשורות קרובות בנושא שלהם על מנת לא לאבד את משקל הקישורים הנכנסים לאתר) מומלץ גם לקרוא את המאמר של תום רוט בנושא שגיאות סריקה בכלי מנהל האתרים של גוגל כדי ללמוד על סוגים של משחקים שלא כדאי לבצע עם הפניות.

רשימה זו צריכה לכלול את כל הדפים הנמצאים באתר בטרם נחליט מה להסיר ומה לשמר ולכן משימה זו אינה יכולה לקרות באופן ידני. חייבים להשתמש בכלי שיעזור לנו למפות את כל הכתובות באתר ולאתר כל כתובת URL אפשרית.

לצורך העניין אנחנו ממליצים על שימוש בכלי פנטסטי שנקרא a1 sitemap generator, כלי זה ישמש אותנו גם בהמשך הדרך לביצוע המעבר בהצלחה. אז ראשית כל מורידים את הכלי (אני ממליץ לקנות אותו ולא להסתפק בגרסת ה- 30 יום חינם מכיוון שהוא שימושי לדברים אחרים כאשר לומדים להשתמש בו והוא כלי עוצמתי מאוד), מכניסים את הדומיין בשדה המתאים ולוחצים על Start scan. אנחנו בעיקרון יודעים לעשות עם הכלי הזה שימושים אחרים מאוד עוצמתיים אבל כאן נסתפק בו רק לצורך המעבר.

בסיום הסריקה תקבלו את עץ האתר כפי שגוגל היה מאנדקס אותו בקירוב גבוה מאוד מכיוון שהכלי עבר לא מעט מודיפיקציות כדי להתנהג באופן דומה לעכביש של גוגל ולכן האמינות שלו גבוהה ביותר, הוא מתייחס לכל התגים הרלוונטיים שמנועי החיפוש מתייחסים אליהם ועובר דרך קישורים אל תוך האתר.

לאחר שסיימנו נשמור את קובץ הפרויקט שלנו בתכנה ונוכל לפתוח אותו מאוחר יותר שוב כאשר נגיע לחלק של ווידוא ההפניות בצורה תקינה. כעת לפני שעוברים לשלב הבא עלינו לייצא לאקסל את המפה שנוצרה כדי לעבוד עם רשימת הכתובות באתר הישן שלנו ולהתחיל לבצע את ההקבלות במערכת החדשה.

שלב ב – הטמעת התכנים במערכת החדשה ויצירת רשימת ההפניות

אז עכשיו יש לנו מפה ממבט עילי של כל הדפים באתר הישן שלנו ואנחנו מוכנים להתחיל ליצור את ההקבלות הנחוצות באתר החדש, או בשפה העברית ליצור את אותם דפים במערכת ניהול התוכן החדשה. נכון מאוד, עכשיו עלינו להעתיק את הדפים למקומם החדש. כל הדפים שהיו באתר הישן יעברו לכתובות המיועדות להן במערכת החדשה. יהיה עליכם להזין את התכנים בהתאם לאתר החדש. כמובן שזה אומר שצריכה להיות לכם גישה למערכת ניהול התוכן החדשה שלכם על סביבת פיתוח כלשהיא או על השרת החדש.

בנוסף עליכם לחסום בעזרת תגית ROBOTS את סביבת הפיתוח כדי למנוע כפילות תוכן. הדבר האחרון שאתם רוצים זה לשכפל את האתר שלכם במיקום חדש ולתת לגוגל לאנדקס אותו בעוד האתר הישן עדיין בחיים, אך על כך לא נרחיב במאמר הנוכחי.

אז השלב הנוכחי הוא הקמה של כל הדפים הישנים במערכת ניהול התוכן החדשה ועוד תוספת קטנה, ליד כל כתובת מהאתר הישן שהוצאתם לאקסל עליכם לציין את הכתובת המלאה החדשה במערכת החדשה.

עכשיו שיש לנו את הרשימה עלינו לעבור על כל הדפים ולוודא שלא חסרים לנו דפים ששכחנו להעביר. במקרה הזה האקסל עושה לנו את החיים קלים. אפשר לשמור אותו בצד ואותו גם נצטרך למסור ל- webmaster יותר מאוחר כדי לבצע את ההפניות בשרת.

דילמות ובעיות נפוצות שעולות מתוך התהליך

ביצוע לא נכון של הפניות יכול לגרום לנזק רב לתנועת המבקרים באתר ולאתר עצמו אז מכאן אנחנו מבינים שגם אם יש לנו דרך לבדוק שההפניות בוצעו נכון בדיעבד עדיין יש לנו בעיה אחרת והיא – מאוחר מדי, האתר באוויר. נניח שה- webmaster ביצע הפניות 302 וגילינו את זה בדרך שאראה כאן בהמשך המסמך אזי אכלנו אותה. ברגע שההפניות כבר קרו זה נכון שאפשר לתקן אבל אז אנחנו נתונים לזעזועים ולא מובטח לנו מעבר חלק לעברו השני של האתר החדש שלנו מכיוון שעד שנעלה על הבעיות ונתקן אותן תחת לחץ העכביש של גוגל עשוי כבר להספיק לסרוק את האתר וליצור עבורנו בעיות נוספות.

הסיבה הזו מפחידה הרבה אנשים ובגלל זה יש כאלו שמוותרים לחלוטין על שיפור האתר והמערכת שלהם ומעדיפים להישאר עם המיקומים והטראפיק שיש להם יותר מאשר להסתכן בשדרוג מערכתי שיוביל לנזקים ובו בזמן מוותרים על הסיכוי להשביח את תנועת הגולשים שלהם ולהשיג ממנה יותר המרות במעבר לפלטפורמה מזמינה וטובה יותר.

בשלב זה חשוב לציין שיש גם הרבה מה לעשות מבחינת אופטימיזציה כדי לדאוג שלא יהיה זעזוע במיקומים אבל כאן אני מתייחס במאמר זה רק לקשיים הנובעים מהמעבר עצמו ולא בהבדלים הטכניים בין המערכות, אשר ללא ספק עשויים ליצור פערים מינוריים במיקומים (אלא אם כן לא נעשה בכלל ליווי בהקמת אתר של הפלטפורמה החדשה וזה יכול להוביל לזעזועים גדולים יותר).

פה נכנס לתמונה מהלך שחשוב ללמוד ולהפנים.

החלפת שרתי DNS בצורה נכונה

המשמעות של החלפת שרת ה- DNS אומרת שעברנו אחסון. ברגע שנכנסנו להגדרת הדומיין שלנו והחלפנו DNS לכתובת של האחסון החדש שלנו זה אומר שתוך 72 שעות כל האנשים שינסו לגלוש אל האתר שלנו יקבלו את המערכת החדשה שאליה בוצעה הפנית ה- DNS.

ישנה דרך לבקש מה- webmaster לבצע בשרת החדש הפניה אל השרת הישן בו נמצא האתר הנוכחי. מה שיקרה עכשיו הוא שלמרות שהפניתם את ה- DNS אל המיקום בו מאוחסן האתר החדש, כל מי שיגיע לשרת החדש יקבל מיד הפנייה בחזרה אל האתר הישן וייראה רק אותו.

בדיקה מקומית של ביצוע ההפניות

עכשיו עלינו לבצע את הבדיקה של הכתובות הישנות ולראות האם הם באמת מחזירות הפניה 301 ומובילות ליעדם החדש. אך ישנה בעיה אחת. ההפניות שקורות בשרתי הDNS – חלות גם עלינו וגם על תכנת ה- a1 sitemap generator ולכן כאשר ננסה לבדוק את ההפניות (אראה בהמשך כיצד עושים זאת) לא נוכל לראות אותן בפועל אלא רק נקבל מהתוכנה את הפלט שהאתר הישן שלנו עדיין באוויר והכל בסדר איתו.

בעזרת שינוי של קובץ מקומי על המחשב שלכם שנקרה קובץ hosts אתם יכולים לגרום לכך שכאשר אתם תגלשו מהמחשב שלכם בלבד אל האתר הוא יציג לכם את האתר החדש. קובץ ה- hosts למעשה נותן גישה לעקוף את ההוראה ששרת הDNS החדש יוצר ולגלוש ישר אל האתר החדש.

ניתן להגיע לקובץ זה בנתיב הבא:

C:\windows\system32\drivers\etc

לפני שאתם מוסיפים לו את המודיפיקציות הנדרשות (בקשו מהwebmaster להוסיף את כתובת ה-IP של האתר החדש לקובץ וכך תוכלו לגלוש אליו או שאם יש לכם את ההבנה בצעו זאת בעצמכם) יש לשמור את הקובץ בתיקייה אחרת! קבצים אלו הם קבצי מערכת של windows והדבר האחרון שאתם רוצים זה לשנות אותו מבלי שיש לכם את הגרסה המקורית שלו שמורה בצד.

מעולה אז עכשיו יש לנו גישה לשרת החדש שלנו וגם לתכנת ה- a1 sitemap generator יש את אותה גישה. זה אומר שאנחנו יכולים לגשת למלאכה של בדיקת ההפניות.

סריקה מחודשת של האתר בעזרת הכלי

עכשיו מה שעלינו לעשות הוא להיכנס לכלי ולטעון את קובץ הפרויקט ששמרנו. לא את קובץ האקסל שייצאנו כי המערכת לא טוענת בכלל קבצים מסוג זה אלא את קובץ הפרויקט של ה-a1

עם השם שנתתם לו. לקבצים של המערכת יש סיומת .ini*

עכשיו לפני שנעשה סריקה מחדש עלינו לסמן ב-V את התיבה recrawl. מה שיקרה עכשיו זה בעצם שהכלי יעבור אחד אחד על כל הכתובות של האתר הישן וינסה לגלוש אליהן. במידה וההפניות נעשו בצורה נכונה אנחנו נראה שכל כתובות הURL- שהחזירו 200 בסריקה הראשונית יחזירו עכשיו 301.

בנוסף אנחנו נראה את כל העץ של האתר החדש שיופיע לנו ברשימת הכתובות ונוכל על הדרך לבדוק שהם מחזירות 200. הסיבה שאנחנו רואים אותן כאן מלמדת אותנו על כך שבוצעו ההפניות. במידה ואתם רואים קוד אחר שאינו 301, משמעות הדבר היא שההפניות לא בוצעו או לא בוצעו כהלכה. זהו השלב לפנות שוב ל- webmaster שיבדוק את קובץ ה- htaccess ויראה האם ההפניות שגויות. חשוב לציין שהכלי מאוד אמין ולכן אם הוא מראה שההפניה היא מסוג 302 וה- webmaster שלכם טוען שלא דעו לכם שהכלי צודק והוא טועה ויש לבצע בדיקות שוב ולבדוק מדוע אין הפניות תקינות.

כל פעם שתקבלו ממנו את המסר שההפניות תוקנו ואפשר להתקדם בצעו שוב recrawl ובדקו בעצמכם שאכן הכל תקין. אל תתפשרו אפילו על URL אחד.

שימו לב בעמודה בתמונה אתם רואים למעשה את הסטטוס של הדפים. אתכם מעניין רק לראות שכל הדפים התקינים צריכים להחזיר 200 ok ושכל הדפים הישנים מחזירים 301. כל ווריאציה אחרת אינה תקינה.

במידה והכל תקין אפשר להתקדם לצעד הבא

אז אחרי שעברנו על כל השלבים וראינו שההפניות בוצעו בצורה תקינה כדאי לחכות עד שיחלפו 72 שעות מרגע שינוי ה- DNS לפני שננתק את ההפניה לדומיין הישן. כשהכל מוכן ועברו 72 שעות, ברגע שננתק את ההפניה, אוטומטית האתר החדש יופיע על המסכים של כל מי שיגלוש אליו ובנוסף העכביש של גוגל יתחיל לסרוק את הכתובות ואט אט ישנה באינדקס שלו את כל הכתובות הישנות לחדשות.

במידה ועשיתם את הכל בצורה תקינה לא צפויים זעזועים גדולים או בכלל. מומלץ תמיד לנצל את הזמנים האחרונים לפני העלייה לאוויר לבדיקות מקיפות שוב של כל האלמנטים באתר, לראות שטפסי הלידים עובדים, שהטמעתם את קוד האנליטיקס שלכם כהלכה ושהגדרתם מחדש את ה- DESTINATION URL של ה- GOALS כדי שלא תאבדו מעקב על ההמרות באתרכם החדש.

מעבר אתר הוא פעילות עדינה שדורשת תשומת לב מרובה וירידה לפרטים. הדבר האחרון שאתם רוצים הוא להיכנס ללחץ זמן בכדי לעלות לאוויר. טעויות יכולות לעלות ביוקר ולכן עדיף לקחת אוויר ולהתעכב עוד כמה ימים מאשר להיכנס ללחץ ולגרום נזקים שקשה לגשר עליהם מאוחר יותר.

לסיום אתם יכולים להוריד את האתר הישן שלכם מהאוויר ולהפסיק את האחסון או השירות שאתם משלמים עליו במידה והייתם לקוחות של פלטפורמת מדף שגבתה מכם כסף כל חודש.

חשוב לזכור: העתיקו בחזרה את קובץ ה-hosts המקורי ששמרתם בצד לספריה שלו כדי שתוכלו לגלוש לאתר החדש בצורה אובייקטיבית כמו כל הגולשים האחרים.

מזל טוב, עברתם אתר ונשארתם בחיים!

הערות, חידודים ושאלות נפוצות לסיום

מה קורה אם אני עובר מפלטפורמת מדף אחת לשנייה?

במקרה הזה תצטרך לוודא שהחברה החדשה מוכנה לתמוך בתהליך ההפניות בצורה מפורטת. תוכל לתת להם לקרוא את המאמר הזה לדוגמא ולראות שהם מוכנים להתחייב לתהליך. מומלץ שיהיה עוד איש מקצוע שיכול לבקר את התהליך כי לעיתים כאשר אדם לא מבין במיוחד הוא יקבל את המסר מהחברה “ביצענו הכל” ולמעשה לא תהיה לו דרך לבקרה אמיתית על התהליך.

האם אני צריך את חברת בניית האתרים הישנה שלי כדי לבצע את המעבר?

במידה ויש לך גישה לניהול של הדומיין עצמו ולשינוי כתובת ה- DNS אינך זקוק לדבר מהם. כל ההפניות עצמן מבוצעות על השרת החדש ואין צורך במערכת הישנה באוויר כדי שההפניות יעבדו. למעשה מהרגע שביצעת את ההפניה מהאתר הישן לחדש השרת הישן לא יופיע יותר בסביבת האינטרנט.

מה קורה במידה ואני רק עובר לדומיין חדש?

במקרה כזה יהיה עליך לשמור את הדומיין שלך באוויר. אפשר לשמור את הדומיין עצמו גם בשרת החדש. את הרשימה יש לבצע באותו אופן, כתובות URL ישנות מול חדשות בדומיין החדש. חשוב לא להפסיק לשלם על הדומיין מכיוון שבמידה ויש אליו קישורים ויפוג תוקפו מישהו עלול לקנות אותו ובכך לנתק את ההפניות מהדומיין הישן אל החדש – חשוב לזכור שיש הרבה מקדמי אתרים שרק מחכים שמישהו ישכח לחדש את הדומיין כדי להרוויח דומיינים חזקים עם קישורים אליהם.

האם זה נכון שלאחר 3 חודשים אין יותר צורך בהפניות במקרה של מעבר דומיין?

לא נכון. במידה ויש אתרים על גבי האינטרנט שמצביעים אל האתר הישן, כל עוד יש הפניה 301 כאשר לוחצים על קישורים אלו זה אומר שהם מעבירים כוח לדומיין החדש. במידה וינותקו ההפניות הכוח של קישורים אלו יאבד ונראה גם פגיעה במיקומים.

מה קורה אם אני נשאר באותו אחסון אך מחליף את מערכת ניהול התוכן?

במקרה כזה עלינו להציב את האתר החדש בIP- שונה על אותו שרת ולערוך שם את שלבי ההטמעה של התכנים החדשים וגם את קובץ ההפניות (htaccess). לפני העליה לאוויר לא נוגעים מן הסתם ברשומות ה-DNS ומשתמשים בקובץ Hosts מקומי כדי לגלוש לסביבה החדשה ולבדוק את ההפניות בעזרת הכלי. לאחר שראינו שהכל תקין אפשר להפנות את ה-IP של הדומיין לכתובת החדשה והאתר באוויר. במקרה הזה אין צורך לחכות 72 שעות.

מה קורה אם אני נשאר עם אותה מערכת ניהול תוכן, אותו דומיין ורק עובר לאחסון חדש?

במקרה הזה כל שצריך לעשות הוא להעתיק את הקבצים של האתר לשרת החדש. לבצע הפניית DNS עם הוראה להציג רק את האתר הישן. לאחר חלוף 72 שעות אפשר להסיר את ההפניה לשרת הישן ובבת אחת האתר החדש יופיע לכל ספקיות האינטרנט. כאשר הכל עובד אפשר לנתק את האחסון הישן מהאוויר.

נשארו לכם עדיין שאלות? יש דברים לא סגורים? הגיבו את השאלות שלכם במאמר זה ונשתדל לתת לכם את המענה הטוב ביותר.

21 Comments

מיכל on 12 בינואר 2005

מעולה!
כתיבה ברורה ועניינית.
למדתי המון
תודה:-)

צוות דוראן on 12 בינואר 2005

תודה רבה מיכל, שמח שנהנית ולמדת 🙂

ליבנה ברבי on 12 בינואר 2005

תודה רבה! מאמר מצויין!
בדיוק מה שהייתי צריך.
במערכת הניהול שלנו קיים מודול מובנה שמנהל את הפניות ה301.

אילת on 12 באפריל 2005

צוות דוראן כל הכבוד.
נברתי עמוק באינטרנט למצוא כתבה כל כך מקיפה ואיכותית. תודה רבה!
המידע הוא אכן לאנשי פיתוח או מקדמי אתרים מתקדמים זה לא כל כך פשוט.

חג שמח!

צוות דוראן on 12 בינואר 2007

סוף סוף מאמר שמרכז בצורה יעילה את הדרך הנכונה לעשות ולנטר דברים כאלה..
מעולה ! בהחלט מאמר שניתן לחזור אליו מתי שצריך

צוות דוראן on 13 ביוני 2025

כאשר מבצעים הפניות 301 מסודרות יש צורך להעביר את כל העמודים הרלוונטיים לעמודים הכי קרובים אליהם.
עמודים שהיו כפילות מוחלטת אפשר להפנות לעמוד המקורי, במידה ויש עמודי זבל כמו העמוד הזה ניתן פשוט להסירו ולא להפנות אותו.
חשוב לזכור – אם תבצעו הפניות של יותר מידיי עמודים אל עמוד אחד (במקרה הזה עמוד הבית) המהלך הזה יכול לפגוע משמעותית באיכות האתר
ולאחר מכן אם תרצו לעבור מערכת שוב וכן הלאה יכול ליצור אף שרשור של הפניות שיכול לגרום נזק גדול יותר.

עמודים כמו אלו לא הייתי מפנה כלל, אלא פשוט מסיר. שיהיו 404 ויפנו אל עמוד 404 מעוצב שלכם.

mmn on 13 באפריל 2007

איך אפשר לעשות הפנייה מהשרת החדש לשרת הישן?
(במקרה שרק עוברים אחסון כמו שכתבת בסוף)
תודה.

סמדר on 12 בפברואר 2008

היי
פוסט נפלא! בצעתי את ההנחיות ככתבן וכלשונן בכל זאת נתקלתי במספר בעיות:
1. לאחר העברת האתר ולאחר סריקה מחודשת אני מקבלת לדוגמא:

site.co.il/Default.aspx?categoryId=41149 301 Moved Permanently
site.co.il/?categoryId=41149 -8 rcRedirectCanonical
הכתובת החדשה מחזירה קוד 200
ממה נובעת הכפילות? מה פירוש קוד -8?
2. חלק מהדפים אותם ביקשתי לא להעביר עדיין מחזירים קוד -8, אם גולשים לכתובת הישנה היא עדיין מופיעה כאשר רואים בפועל את דף הבית החדש
האם לא אמור להיות 404?
3. חלק מהכתובות הישנות השתבשו ועברו לכתובת לא נכונה באתר החדש, כיצד מתקנים?
האתר החדש כבר ברשת….
4. חלק קטן מהכתובות מחזירות קוד: 6-,400,302,500
כיצד לנהוג?
בתודה מראש
סמדר

צוות דוראן on 12 בפברואר 2008

היי סמדר,

בעיקרון פתחת כאן נושא לפוסט שלם אבל אני אשתדל להשיב על כל שאלותייך :

1. קוד -8 הוא קוד פנימי של המערכת המצביע על כפילות תוכן. זה אומר שהכלי מזהה את אותו תוכן בשני כתובות URL שונות. את צריכה לבדוק מה גורם לכפילות. (זה קצת מורכב להשיב על משהו כזה בתגובה לפוסט, אני מקווה שקצה החוט של הבנת ה- -8 יעזור לך לבדוק מה מקור הכפילות)

2. זה אמור להיות 404, במידה ואפשר לגלוש לכתובות ישנות עם תצוגה של האתר החדש שלך זה אומר שלא יצרתם friendly 404 במערכת החדשה שלכם. תחפשי חומרים על כך באנגלית, אנחנו בקרוב נכתוב גם מאמר שמסביר על הנושא (שיתפנה זמן…)

3. אם את מתכוונת שהכתובות הישנות עוברות הפניה ומחזירות כתובות חדשות שגויות זה אומר שטבלת ההמרה בשרת שיצרתם מכילה כתובות שגויות, תתקנו אותן שם בהקדם והבעיה אמורה להיפתר.

4. ברמה המדויקת ביותר האתר לא צריך להחזיר שגיאות כלל. כדי להבין יותר על סוגי השגיאות ואיך לתקן אותן אני ממליץ לך לקרוא את כל טבלת השגיאות בקישור הבא – status header response codes for a1

יש כאן גם את השגיאות הסטנדרטיות כמו 500, 400 וכו’ וגם את המינוסים שהם קודים פנימיים של המערכת שמלמדים אותך כל שגיאות פנימיות כמו כפילות תוכן וכו’.

נ.ב.
דפים שמחזירים 302 זה אומר שנעשה שימוש בהפניה לא נכונה. דבר נפוץ שמתרחש.

מקווה שעזרתי.

סמדר on 12 בפברואר 2008

צוות דוראן, תודה!!!
עזרת לי מאד…

אביבית on 12 במאי 2013

מאמר יסודי, תודה רבה !

אשמח לייעוץ:
אני מעבירה עכשיו אתר שהוא חנות.
חשבתי לבצע הפניות רק של הקטגוריות, כלומר כל המוצרים שהם תחת קטגוריה מסויימת שההפניות יבוצעו לקטגוריית המוצר הראשית.
לא ניבנו קישורים למוצרים עצמם.
האם זה נכון לדעתך?
תודה! אביבית

m on 12 בינואר 2016

מאמר מעולה! תודה
האתר שלי החדש שאליו אני רוצה להפנות הוא על ג’ומלה
אני רוצה לעשות הפניה לדפים הישנים לדפים החדשים בג’ומלה
אתם יכולים לכתוב לי את השורה שצריך לכתוב בקובץ ה-htaccess כדי שההפנית 301 תתבצע כמו שצריך?
ועוד שאלה: כמה זמן מאז ששמים את הקוד ההפניה אכן עובדת וניתן לראות את התוצאות בתוכנה שכתבתם כאן?
תודה

עדי on 13 ביוני 2018

צהריים טובים,

לדעתי פוסט מדהים וברור:
אשמח להכוונה ממך:
ביצעתי הגדרה, שמפנה את כל הלינקים שאין להם דף באתר החדש, לעמוד הבית, וכך לא יתקבלו לינקים שבורים.
זאת גם מאחר ובאקסל אין עמודה של נתיב יעד, להן הלינק צריך להגיע, אני מניח שאין בכך צורך.

האם הפניות אלו נכונות ?

בברכה
עדי

Irit Tsach Davidson on 12 בינואר 2020

בדיוק אנחנו רוצים להעביר אתר מאוד גדול למערכת וורד פרס – אם נתקשה – נחזור לכאן לשאול שאלות – אם זה בסדר….
בכל אופן כתבה מאוד מפורטת ומבהירה את תהליך העבודה, תודה רבה 🙂

Gal Tzhayek on 12 בינואר 2020

כתבה מעולה, מפורטת, מדויקת, תודה רבה 🙂

motty D on 12 בינואר 2020

סקירה מעניינת מאוד! מספקת תשובות לכל פרמטר אפשרי בהעברת אתר, מקצועיות נטו!
תודה רבה

m on 12 בינואר 2024

תודה רבה, מאמר מקצועי ביותר!!!
התקנתי תוסף על המערכת ניהול של הג’ומלה וזה נותן לי דרך פשוטה ונוחה להפניות ה301
השאלה שלי היא – מה קורה לתוצאות החיפוש הגבוהות שיש עכשיו לאתר שלי – האם לאחר החלפת מערכת הניהול ועשיית הפניות 301 כמו שצריך ואני נשאר על אותו דומיין – התוצאות ימשיכו להיות גבוהות כמו עכשיו?

צוות דוראן on 12 בינואר 2026

במידה ועשית הכל כמו שצריך ולא שינית משקלים של כותרות עמודים והתוכן שבהם, או במילים פשוטות הדפים שחשובים לך ותפסו מיקומים מכילים עדיין את המלל שלהם. אם הכל חלק המיקומים יישמרו אם כי ייתכנו תנודות.

m on 12 בינואר 2026

תודה לתגובתך.
זה אותם דפים אבל במערכת ניהול החדשה חילקתי את המדורים קצת אחרת

צוות דוראן on 12 בינואר 2026

בעיקרון יש חשיבות גם למשקלי הקישורים הפנימיים באתר. כלומר הדפים שמקבלים את מרבית הקישורים הפנימיים בתוך האתר מקבלים גם יותר משקל בקידום החיצוני שלו. צריך לשים לב שלא שינית את היחסים יותר מדי.

השאר תגובה

צור קשר

צור קשר

לקוחות מספרים על הצלחות

Duran SEO
Address: 28 Remez Street Tel Aviv, Israel
Telephone Number: +972-3-5227221,
Average Rating: 5.00
Votes: 3
Reviews: 3
5.00 (3 ביקורות)
Service
אני מעוניין להמליץ בחום על דוראן דיגיטל! אנחנו עובדים עם דוראן למעלה מ-5 שנים, במגוון תחומים: מסדי נתונים ואפליקציות, קידום אורגני וממומן, ייעוץ UI ועוד... הצוות אדיב, מקשיב, מקצועי ומעל הכל - אמין. דוראן והצוות תרמו רבות להצלחה שלנו, ועל כך תודה גדולה:-) 5
5 / 5

אני מעוניין להמליץ בחום על דוראן דיגיטל! אנחנו עובדים עם דוראן למעלה מ-5 שנים, במגוון תחומים: מסדי נתונים ואפליקציות, קידום אורגני וממומן, ייעוץ UI ועוד... הצוות אדיב, מקשיב, מקצועי ומעל הכל - אמין. דוראן והצוות תרמו רבות להצלחה שלנו, ועל כך תודה גדולה:-)
— ניב רווח פסיכומטרי בע"מ
Service
"דוראן היתה ללא ספק אחד מהגורמים בהפיכת האפליקציה של 99FM לאפליקציית המוזיקה הפופולארית ביותר בארץ. העבודה המקצועית והניסיון העצום של הצוות סייע לנו לשבור את כל תקרות הזכוכית ולהגיע ליעדים הגבוהים ביותר ששאפנו אליהם. כיף לעבוד וקל להגיע לתוצאות עם אנשים שכל כך איכפת להם ! 5
5 / 5

"דוראן היתה ללא ספק אחד מהגורמים בהפיכת האפליקציה של 99FM לאפליקציית המוזיקה הפופולארית ביותר בארץ. העבודה המקצועית והניסיון העצום של הצוות סייע לנו לשבור את כל תקרות הזכוכית ולהגיע ליעדים הגבוהים ביותר ששאפנו אליהם. כיף לעבוד וקל להגיע לתוצאות עם אנשים שכל כך איכפת להם !
— חגית קמין, מנכ"ל ECO99FM
Service
דוראן מלווה את ההצלחה של קבוצת הולמס פלייס ב-9 שנים האחרונות בכל פעילויות הקידום והשיווק בדיגיטל בישראל.מה שהתחיל כניסוי מזדמן הפך ברבות השנים לניהול מוצלח של פעילות מורכבת בצורה מקצועיות וסבלנית. בדוראן חבורה של אנשים מיוחדים שכיף לעבוד איתם!האמת, במחשבה שניה, אני מעדיף לא להמליץ עליהם, כדי לשמור את כל הטוב הזה להולמס פלייס :) 5
5 / 5

דוראן מלווה את ההצלחה של קבוצת הולמס פלייס ב-9 שנים האחרונות בכל פעילויות הקידום והשיווק בדיגיטל בישראל.מה שהתחיל כניסוי מזדמן הפך ברבות השנים לניהול מוצלח של פעילות מורכבת בצורה מקצועיות וסבלנית. בדוראן חבורה של אנשים מיוחדים שכיף לעבוד איתם!האמת, במחשבה שניה, אני מעדיף לא להמליץ עליהם, כדי לשמור את כל הטוב הזה להולמס פלייס :)
— דרור אורפז, סמנכ"ל הולמס פלייס ישראל